top of page
  • תמונת הסופר/תד"ר איל הורוביץ Dr Eyal Horowitz

איך להפוך למצוינים- כתבה של ד"ר איל הורוביץ בגלובס

גלו את החוזקות שלכם, שלבו אותם בתחומי העניין שלכם ובכל מקרה הפסיקו להשקיע בחולשות שלכם


ד"ר איל הורוביץ 28.09.2023


מצוינות היא מצב או הלך רוח, שבו אדם שואף לעשות את הטוב ביותר שהוא מסוגל לעשות בדרך הטובה ביותר, מתוך מוטיבציה פנימית ומתוך תפיסה ערכית כדי להגיע לתוצאות או לביצועים הטובים ביותר. מה עשה את מוצרט למוצרט ואת לאונרדו דה וינצ'י ללאונרדו דה וינצ'י? מצוינות כמובן. אבל האם צריך להיות יחיד סגולה כדי להיות מצוין? מה הופך אדם בינוני למצוין? והאם זה בכלל טוב? אנשים מתבלבלים בין המשמעות של מושלמות לבין המשמעות של מצוינות. כל אדם הגיע לעולמנו עם 'מתנות', ההבדל טמון בין אלה שמנצלים אותן לבין אלו שאינם מנצלים אותן. המתנות הן כישורים, נטיות מולדות, יכולות וחוזקות. מה שגורם לאדם אחד לשגשג בתחומו לעומת אדם אחר לא לשגשג, טמון בניצול נכון של החוזקות. חוזקה היא דבר שאתם מבצעים באופן עקבי בצורה שקרובה למושלמות. בדרך כלל אתם מבצעים זאת באופן טבעי, עד כי נראה לכם כי כולם חושבים, מרגישים או מבצעים כמוכם, ואינכם רואים בכך דבר מיוחד. אם כך, למה לא כל האנשים מצטיינים במה שהם עושים? ישנן מספר סיבות. הראשונה היא שאנשים מנסים להיות מי שהם לא, להשוות את עצמם לאחרים ו'להיות מושלמים'. לכן הם משקיעים אנרגיה בלנסות לחזק ולשפר את החולשות שלהם במקום להתמקד באוצרות שטמונים בהם. כשבמבוק מנסה להיות עץ אלון ועץ אלון מנסה להיות במבוק התוצאה מצערת. לבמבוק יש את תכונות הגמישות שלו ומכאן חוזקו ולאלון יש את עוצמתו בשל היותו נוקשה, אבל אנשים מנסים להצטיין בכל תחום בחייהם, מה שנועד לכישלון מראש. זה לא אומר שלא צריך ללמוד הרבה דברים, אפשר כמובן להעשיר את החיים בהרבה ידע, כל עוד המניע היחיד הוא הנאה מהתהליך ולא מהתוצאה, אך אם אינכם מתמחים בדבר ואינכם מצטיינים בדבר, כנראה שיש לכך סיבה.

דבר נוסף הוא אי-זיהוי החוזקות שלנו. אם אינכם מזהים במה אתם טובים, איך תדעו לחזק את זה? יש לנו תכונות שונות אלו מאלו ולכל אחת יש יתרונות וחסרונות, אבל כל תכונה מתאימה לסיטואציות מסוימות ואינה מתאימה לאחרת. אל תשאלו, האם פטיש זה כלי טוב? תשאלו - לשם מה טוב הפטיש? כדי לדפוק מסמרים הוא מצוין, אבל לא כדי לנסר. אם אתם טובים בלאלתר, בלזרום, בלגלות תושייה, ואינכם טובים בתכנון אז אינכם מתאימים לתפקידי תכנון לטווח ארוך, אבל אתם עשויים להצטיין במקומות של עמימות או לחץ, במקומות שדורשים פתרונות בזק שיש בהם הברקות, שם אתם תשגשגו. גם ההפך נכון - אם ניקח אדם שהוא אסטרטג מצוין ונעביר אותו לתפקיד באותם מקומות שדורשים את הפתרונות המהירים, הוא יתקשה לפתור בעיות מהרגע להרגע. מה קורה לאדם שטוב בלאלתר ובעל אינטליגנציה גבוהה, שנשלח לקורס של תכנות? האם הוא יהיה מתכנת מצוין? התשובה היא לא. הוא ילמד לתכנת, אבל לעולם לא יצטיין בכך. למה? כי יש לו חוזקות אחרות שאותן הוא צריך לפתח.


אם כך, סיבה נוספת לאי-הצטיינות היא למידת מיומנות וידע שאינם מחזקים את החוזקות שבכם. אתם יכולים להשקיע שנים בכיוונים הלא נכונים. ייתכן שתהיו מיומנים בשליטה על מה שאתם עושים ותהיו טובים, אך לא תהיו מצוינים. לאדם יש יכולת גבוהה ללמידה ויש בו גמישות גבוהה המאפשרת לו להתפתח, אך כדי להיות מצוין, יש צורך לפתח את מה שקיים כפוטנציאל להתממשות מקסימלית. להיות, לעשות ולהשיג עד כה עברנו על המחסומים מפני הגעה למצוינות, כעת נראה איך אפשר לעשות שימוש במידע הזה. בשלב הראשון, זהו את חוזקותיכם ומנו חמש חוזקות שהן מרכזיות, לדוגמה: אם אתם 'חולי' שליטה, ציינו זאת. אם אתם קפדנים בפרטים, ציינו גם את זאת. כל דבר שהוא דומיננטי בכם מאוד, גם אם אתם חושבים שזה שלילי, הכירו בכך. בחוזקות אין שלילי או חיובי, אם תשתמשו בזה נכון, זה יהפוך לחיובי מאוד. אם יש לכם חושים מפותחים, אתם הראשונים להבחין בחדר בתחושות, ואולי אתם אמפאתיים לאחר או אחראיים מאוד - כל אלה דוגמאות לחוזקות. אם אינכם יודעים לזהות זאת, שאלו אנשים מה דעתם, לאחרים קל יותר לראות אותנו. ככל שתשאלו יותר אנשים, יתברר לכם מהם הדברים שאנשים רואים בכם.


בשלב הבא, עליכם לבחון כיצד אפשר לשלב בין חוזקותיכם לבין תחומי עניין או תחביבים שאתם עושים בזמנכם הפנוי, לדוגמה: אדם חדשני, שאוהב ריגושים והתמודדות עם דברים בלתי מובנים, שיש לו גם גמישות מחשבתית, יוזמה, יצירתיות וכושר ארגון, והוא אוהב לשוטט באינטרנט, ייתכן שכבר כמה פעמים בעבר עלו לו רעיונות איך לשפר דברים, איך לייעל, איך אפשר לעשות אותם טוב יותר - שילוב כזה של חוזקות ביחד עם סוגי המוטיבציה שלו והעניין שלו עשויים להביא אותו לבחור בקריירה של יזם. אם זה הכיוון יהיה עליו ללמוד כל מה שקשור ליזמות ולהתחיל לפעול בכיוון. אך אם דווקא ההתעניינות שלו היא לגבי מה קורה בחו"ל, והוא נוהג ולהתעניין במוצרים חדשים שמגיעים לשוק בתחום מסוים, אולי כדאי שייקח את אותן חוזקות ויהפוך להיות יבואן או יצואן. בשלב השלישי, עליכם להשקיע ברכישת ידע ומיומנות כדי להתמקצע. חוזקה היא התחלה מבטיחה, אך אינה באה במקום למידה. עליכם ללמוד בצורה פורמלית ובלתי פורמלית כל מה שניתן בתחום. יש לשים לב לכיוון התהליך, התוצאות החומריות הנלוות לעשייה מקצועית מעולה יגיעו, אבל הן מגיעות בזכות זה שאתם מעניקים תמורה מקצועית מעולה, שאנשים מוכנים לשלם עבורה. בעוד שאם אתם מחפשים אחר התמורה החומרית כמטרה מבלי להיות מצוינים, התמורה החומרית לא תישאר כזאת לאורך זמן, ולא תשיגו את הסיפוקים הפנימיים מעשייה בינונית. לכן, הכיוון הוא להיות, לעשות ולהשיג ולא ההפך. התחילו עכשיו בלגלות את החוזקות שלכם.
9 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page